Haber Detayı
29 Mart 2021 - Pazartesi 10:56
 
Ramazan ayında yeni tedbirler mi geliyor?
Gelen son dakika haberine göre; Cumhurbaşkanlığı Kabinesi’nde revizyon beklentisi sürerken, bugün yapılacak kabine toplantısında artan koronavirüs vakalarına karşı kısıtlama ve yasakların artırılması kararı çıkması bekleniyor. Bir aylık kademeli normalleşme sürecinde vakaların hızla artması il bazlı önlemlerin daha radikal uygulanması sonucunu doğuracak. Samsun gibi gerileme yaşanmayan iller için tam kapatma gündeme gelebilecek. Ramazan ayına yönelik özel önlemler bekleniyor.
GÜNDEM Haberi
Ramazan ayında yeni tedbirler mi geliyor?

Cumhurbaşkanlığı Kabinesi’nde revizyon beklentisi sürerken, bugün yapılacak kabine toplantısında artan koronavirüs vakalarına karşı kısıtlama ve yasakların artırılması kararı çıkması bekleniyor.

Revizyon yapılması beklenen Cumhurbaşkanlığı Kabinesi, bugün toplanıyor. Gündemde koronavirüs vaka sayılarındaki artışlarla birlikte risk haritasında çoğu ilin “çok yüksek riskli” kategorisine girmesi nedeniyle alınabilecek yeni tedbirler olacak. 

Son toplantısını 15 Mart’ta yapan Kabine, 1 Mart’ta başlayan kontrollü normalleşme sürecinden sonra yaşanan gelişmeleri değerlendirmiş, vaka sayılarındaki artışa rağmen “mevcut uygulamayı bir süre daha sürdürme ve gelişmeleri takip etme” kararı almıştı.

'YASAKLAR KAÇINILMAZ' 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, vatandaşların yeni normalleşmenin ilk heyecanıyla kurallara riayet konusunda yeterli dikkati gösteremediğini düşündüğünü belirterek, “Tedbirlere uymamamız hâlinde yeniden kısıtlamaların, yasakların gelmesinin kaçınılmaz olduğunu bir kez daha hatırlatmak istiyorum” uyarısında bulunmuştu.

ÖNLEMLER TARTIŞILACAK 

Son toplantıdan bugüne vaka sayılarında yaşanan artış toplantıdaki en önemli gündem maddesi olacak. Artışlarla birlikte risk haritasında çoğu ilin “çok yüksek risk” kategorisine girmesi ek tedbirleri tekrar gündeme getirdi.Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, toplantıda vaka sayılarındaki artış, mutant virüsün yayılma oranı ve aşı çalışmaları hakkında sunum yapacak. Risk haritası güncellenirken, vaka sayılarındaki artışın önüne geçmek için alınabilecek tedbirler tartışmaya açılacak.Kabine, nisan ayı başına kadar gelmesi beklenen 4.5 milyon doz BioNTech aşısı dahil, mayıs ayı sonuna kadar toplam 100 milyon doz aşının Türkiye’ye ulaşması ve aşılama çalışmalarının yaygınlaşması planlarını da göz önüne alarak tedbirler konusunda kararını verecek.Vaka sayıları, hastane kapasitesi ve aşılamaya ilişkin son verilerle güncellenen risk haritası doğrultusunda, hafta sonu sokağa çıkma kısıtlaması, kafe ve restoranların açılması, yüz yüze eğitim ve şehirler arası hareketlilik gibi konularda yeni tedbirlerin alınıp alınmayacağı belli olacak.

RAMAZAN ÖNLEMLERİ 

Hürriyet'ten Nuray Babacan'ın aktardığına göre; Vaka sayısındaki hızlı artış, 25 günde illerin yüzde 50’sinin kırmızıya dönmesine neden oldu. Uzmanlar, il bazlı yeni kararlar alınabileceğini belirterek, bunu “Sıkıyönetim olmadan sıkıyönetim uygulamasına” benzetti. İlin rengi kırmızı olmasa bile farklı kurallar uygulanabilecek. Yapılan toplantılarda Samsun gibi gerileme sağlanamayan illerde tamamen kapatmanın gündeme gelebileceği, il giriş-çıkışlarının da kapatılmasının tartışıldığı belirtiliyor.

DÜĞÜN-TAZİYE-PARK 

Yapılan değerlendirmelerde iller, düğün, taziye, park alanlarının kullanımı gibi konularda ilin rengine bakmaksızın farklı uygulamaya gidebilecek. Bunu yaparken, “test sonuçlarının pozitif çıkma oranı, yoğun bakımların ve sağlık altyapısının durumu, yoğunluk, salgının yükselme trendi” gibi kriterlerle kararlar alınabilecek.Ramazan ayı için ayrıca önlemler alınacak. İllerdeki vaka durumuna bağlı olarak, ramazan boyunca kafe ve restoranlara farklı saat uygulaması, hafta sonu tamamen kapalı olma gibi kurallar getirilebileceği belirtiliyor. Cami ve teravih namazları için de bazı önlemler tartışılıyor. 65 yaş üstüne toplu taşıt yasağı gibi farklı uygulamaların devreye sokulabileceği belirtiliyor

'RAMAZAN'A ÖZEL ÇOK SERT TEDBİRLER GELEBİLİR' 

Özellikle şunu not düşelim... Ramazan ayı 13 Nisan salı günü başlayacak. Ancak bugün yapılacak kabine toplantısının ardından bir sonraki kaine toplantısı da onun hemen öncesinde. 1 gün önce de 12 Nisan pazartesi günü gerçekleştirilecek. Yani bugün konuşulacak konular özelinde Ramazan ayına kadar süreç takip edilebilir ve vaka sayıları artarsa, ölüm oranları artarsa Ramazan ayında çok sert önlemler de görülebilir.

Kaynak:Milliyet.com

Kaynak: (İHA) - İhlas Haber Ajansı Editör: İştesonhaber
Etiketler: Ramazan, ayında, yeni, tedbirler, mi, geliyor?,
Yorumlar
Haber Yazılımı G-V24BX3FC1B