Haber Detayı
07 Nisan 2021 - Çarşamba 11:36
 
Koronavirüs vakalarının ortak özelliği...
Sağlık Bakanlığı güncel verileri açıklandı. Koronavirüsteki vaka sayısı tırmanışı ve risk haritasındaki olumsuzluklar dün de devam etti. Günlük vaka sayısında dün yeni bir rekor daha kırıldı. Samsun ve İstanbul hızla kendi rekorunu kırarken tüm Türkiye'de olduğu gibi Kırklareli’nde de koronavirüs vakalarındaki artış oranı yüzde 73’e yükseldi. Tabip Odası Başkanı Op. Dr. Taner Pehlivan, “İş yerlerinden kaynaklı bir bulaş söz konusu” dedi
GÜNDEM Haberi
Koronavirüs vakalarının ortak özelliği...

Koronavirüs vaka artışı bir haftada yüzde 73 artış ile Türkiye'de ilk 5 il arasına giren Kırklareli'de vakaların yüzde 80-90'ını çalışan kesimin oluşturduğu ortaya çıktı. Kırklareli Tabip Odası Başkanı Op. Dr. Taner Pehlivan, "Aile içinde de bulaş oluyor belli bir süre sonra ama vakalar hep çalışan insanlardan çıkıyor. İş yerlerinde hastalığı kapıyorlar ve daha sonra da ailede diğer çevrelerine yayıyorlar. İş yerlerinden kaynaklı bir bulaş söz konusu. Vakaların yüzde 60-70'ini 20 ile 40 yaş arasındakiler oluşturuyor" dedi.

'ARTIŞ HAREKETLİLİKTEN'

Sağlık Bakanlığı'nın son dakika açıklaması ve koronavirüs risk haritasında, Kırklareli vaka artış oranında ilk 5 il arasına girdi. Vaka sayısı her 100 bin kişide 298.28'den 518.23'e yükselen kentte artış oranı yüzde 73 oldu. Kent merkezi ve Lüleburgaz ilçesi HES uygulamasında kırmızı renge büründü. Kentte vaka artışlarının önlenmesi için tedbirler üst seviyeye çıkarılırken, filyasyon ekipleri çalışmalarını aralıksız sürdürüyor. Valilik ve belediye vatandaşları sık sık ev ziyaretlerinden uzak durmaları, maske, mesafe ve hijyen kurallarına dikkat etmeleri konusunda uyarıyor.

İSTANBUL, ÇANAKKALE, KIRKLARELİ, EDİRNE'DE ORANLAR YÜKSEK

Kırklareli Tabip Odası Başkanı ve Eğitim ve Araştırma Hastanesi genel cerrahi uzmanı Op. Dr. Taner Pehlivan, artışın en önemli etkenlerinden birinin bulunduğu coğrafya ile ilgili olduğunu belirterek, "Bölgede genel olarak illerin tümü yüksek yoğunluk oranındaki iller. İstanbul başta olmak üzere Çanakkale, Kırklareli, Edirne'de halen yüksek oranda devam ediyor.

BU COĞRAFYADA İNSANLAR TEMAS HALİNDE

Bu coğrafi sınırlar şu anda insanların birbiriyle temas olduğu bir bölge. En büyük sebep bu. İller arasındaki temasın mutlaka kesilmesi gerekiyor bir şekilde. Bu genel olarak, toplumsal hareketliliği durdurmaya, genel bir sokağa çıkma yasağı ve genel bir iş yerlerinin kapatılması şekilde olabileceği gibi en azından iller arası birtakım gidiş gelişlerin de kısıtlanması şeklinde olabilir" dedi.

VAKALARIN YÜZDE 90'I ÇALIŞAN KESİM

Kırklareli'de vakaların yüzde 80-90'nın bulaş kaynağının çalışan nüfustan kaynakladığını ifade eden Pehlivan, "Aile içinde de bulaş oluyor belli bir süre sonra ama vakalar hep çalışan insanlardan çıkıyor. İş yerlerinde hastalığı kapıyorlar ve daha sonra da ailede diğer çevrelerine yayıyorlar. İş yerlerinden kaynaklı bir bulaş söz konusu.

Kaynak:Sabah.com

Kaynak: Editör: Simge Kızıltan
Etiketler: Koronavirüs, vakalarının, ortak, özelliği...,
Yorumlar
Haber Yazılımı G-V24BX3FC1B