Yazı Detayı
08 Haziran 2020 - Pazartesi 12:37
 
Dinliyor musun? Are you listening?
HALİSE DEVRİM AKPINAR KÜÇÜKİŞCAN
dvrm.akpinar@gmail.com
 
 

Dinliyor musun?                               

 

 

 

Bugün uyandım ve dedim ki “ neydi, kimdi bu virüs ki üç haftadır beni  eve hapsetmişti”.  Eşofmanlarımı ve spor ayakkabımı giydim ve yedi gibi kendimi sokağa zor attım. Sokaklarda neredeyse kimse yoktu, sadece birkaç araba dışında. Bahar gelmişti çoktan. Hava taptaze, hafif serin ve alabildiğine berraktı. Umarsızca yürürken çılgınlar gibi ötüşen kuşları duydum, sanki bana “hey bize bak, buraya bak” diyorlardı. Yürümeye devam ederken “peki bakıyorum size, evet konu neydi” dedim. Bizi duyuyor musun dediler, evet duyuyorum sağır değilim.  Peki dinliyor musun? Bu nasıl bir soruydu yahu, evet şakımanızı duyuyorum, dolayısı ile dinliyorum. Tekrar sordular  “ bizi dinliyor musun?”.  Dinliyor muyum!!! “ Dur” dediler, bir yerlere yetişmeye çalışırken bizi dinleyemezsin. Durdum, gözlerini kapat dediler, kapattım. Şimdi bizi, sadece bizi dinle dediler o zaman duyacaksın. Biz doğayız, sen nesin?! ” bende doğanın bir parçasıyım sizin gibi” dedim cılız bir sesle. Sus ve dinle…

 

Biz doğayız. Bir bülbül gibi şakıyabilir misin? Bir ağaç gibi çiçek açabilir misin? Bir gül kadar güzel kokabilir misin? Bir yaprak kadar yeşil olabilir misin? Bir su kadar temiz ve berrak? Peki bir dağ gibi yüce,  toprak kadar verimli, okyanus kadar engin, bir bulut kadar özgür, güneş gibi parlak olabilir misin?

 

Şimdi kafanı yavaşça yukarı kaldır ve bak, ne görüyorsun?  Ne mi görüyorum koca bir hiçlik. Hiç bu kadar ürkmemiştim. Başım hala yukarıdaydı,  donup kalmıştım olduğum yerde.  Ve doğa devam etti;

 

Biz doğayız ve sen bizim bir parçamızsın izin verdiğimiz ölçüde. Sahip biziz, sense misafir. Yaratıyorum dediğinde yaratılan olduğunu unutma.  Muhteşem olduğunu düşündüğünde bülbülü, gülü hatırla. Her şeyin üstünde olduğunu sandığında kafanı yukarı kaldır ve bak. Ben muhteşem bir denge yarattım ya bana uyumlan ya da dengemi  bozma.

 

Şimdi gözlerini kapat ve yavaşça başını indir. Beni dinliyor musun?  Beni dinlersen duyarsın.

 

Kendine yarattığın dört duvara, bakıp göremediğin bir virüs ile hapsettim seni sahte mutlulukların, yalandan gerçeklerin ile. Belki, bir ihtimal baktığında görmen, dinlediğinde duyabilmen için. Çok fazla bir şey değil istediğimiz, sadece dur, gör ve dinle. Dinle kuşların cıvıltısını, yaprakların hışırtısını, suyun dinginliğini, rüzgarın uğultusunu, çiçeklerin dansını, karıncanın ayak seslerini… Dur ve dinle önce kendini sonra beni.  Dinlersen duyarsın hiçliğin aslında sende olduğunu.

 

Dinliyorum…

 

Are you listening?

 

I woke up today and I said, “ what was it, who was this virus that had locked me up in the house for three weeks?” I put on my tracksuits and trainers and I barely threw myself out on the street around seven. There was almost no one on the streets, except just a few cars. Spring had already arrived. The air was fresh, slightly cool and clear. I heard birds singing like crazy while I was walking, like they were saying to me,” Hey look at us, look here." As I kept walking, I said, “Well, I'm looking at you, yeah, what was it about?” They said Do you hear us? Yes, I hear you, I'm not deaf. Well, are you listening? What kind of question was that, yes, I hear your singing, so I listen. They asked me again “ " Are you listening to us?”. Am I listening?!! They said, “ stop,” you can't listen to us trying to get somewhere . I stopped, they said close your eyes, I closed. Now they tell us, just listen to us, then you'll hear. We're nature, what are you?! ” I'm part of nature like you, " I said in a scrawny voice. Shut up and listen…

 

We are nature. Can you sing like a nightingale? Can you bloom like a tree? Can you smell as good as a rose? Can you be as green as a leaf? Clean and clear as water? Also, can you be as high as a mountain, as fertile as Earth, as vast as the ocean, as free as a cloud, as bright as the sun?

 

Now put your head up slowly and look, what do you see? I see a big nothingness. I've never been so frightened. My head was still up, I froze where I was. And nature continued;

 

We are nature and you are a part of us to the extent we allow. We're the owners, you're the guests. When you say you create, remember you're created. When you think you're gorgeous, remember the nightingale and the rose. When you think you're on top of everything, put your head up and look. I've created a great balance, so either fit in with me or don't upset me.

 

Now close your eyes and slowly lower your head. Are you listening to me? If you listen to me, you'll hear me.

 

I trapped you in four walls that you created with a virus that you couldn't look at and see, with your fake happiness, your fake truth. Maybe, just so you can see it when you look, hear it when you listen. It's not much we want, just stop, see and listen. Listen to the chirping of the birds, the rustling of the leaves, the stillness of the water, the hum of the wind, the dance of the flowers, the footsteps of the ants... stop and listen first to yourself and then to me. If you listen, you'll hear that you have nothing.

 

I'm listening…

 
Etiketler: Dinliyor, musun?, Are, you, listening?,
Yorumlar
Haber Yazılımı