Yazı Detayı
28 Temmuz 2020 - Salı 18:25
 
Atatürk’ü hiç araştırmamış tanımamışlar galiba ki bu kadar kötüleme bundan mı
Özlem Avcı ( Menajer)
ozlemakin8787@gmail.com
 
 
Bugünler de sürekli Atatürk’e hakaret, küfür ve aşağılama hadsafada. Neden kahramanımızın bu kadar kemiklerini sızlatıyorlar ???? Şimdi birlikte geçmişe bir yolculuk yapalım..
    Cumhuriyet öncesi Osmanlı’da Milli Eğitim Bakanlığı yoktu.Eğitim; mahalle mekteplerinde, vakıflarda, tarikat ve cemaatlerin elindeydi.Bu kurumlarda kendi istediği gibi insanlar yetiştiriyor bu yüzden de birlik beraberlik yoktu.Batının çağdaş devletleri her alanda gelişip ilerlerken Osmanlı’da ise insanlar başka inançlara meşreplere yöneldiği için iç karışıklıktan toplum ateş topu haline dönüşmüştü.Atatürk daha çağdaş, demokratik, milliyetçi bir Türkiye için Tevhid i Tedrisat Kanunu çıkardı.Bu yasadan sonra özellikle İngilizler Atatürk’ü din düşmanlı ilan ettiler. Sahte din adamları “din elden gidiyor” yaygaralarıyla Atamıza dinsiz, İngiliz ajanı Demeye başladılar.Tarikat ve cemaatler bu yüzden Atatürk’ü düşman bildiler. Çünkü sahte din adamlarının elinden her şey alındı, devlet üzerindeki Egemenlikleri sona erdirildi.Tevhid i Tedrisat Kanununu TBMM tarafından 3 Mart 1924 tarih ve 430 sayılı kanun ile kabul edilerek ülkedeki bütün eğitim kurumları Milli Eğitim Bakanlığına verildi.Eğitim işleri tamamıyla bakanlık bütçesine bağlandı.Yani artık Cumhuriyet ruhuna bağlı insan yetişecekti.Bu oluşuma dinsiz diyenler; dinimizi kendi çıkar ve emellerine bağlı kullanma şansını kaybedenlerdir.Yine aynı yasa kapsamında  3 Mart 1924 tarih ve 429 sayılı kanunla Türkiye Diyanet İşleri Reisliği de kurularak camilerle birlikte tüm ibadet kurumları bu reisliğin disiplin ve iradesine bırakılmıştır.
Yaptığım araştırmalar sonucu Atatürk’ün Kuran okumayı ve dinlemeyi çok sevdiği hatta cebinde taşıdığı küçük bir Kuran-I Kerim i vardı.Kendisi de oruç tutar Yasin okurdu tam bir kuran aşığıymış.Ayrıca bütün ibadetleri yerine getiriyormuş.
     Şimdi merak ediyorum bu Atatürk düşmanlığı nedendir? Dünya liderlerininde kendisinden övgüyle saygıyla bahsederken, ülkemizdeki bu düşmanlığı anlamış değilim!!!!! Yorumu siz değerleri okurlarıma bırakıyorum .... ve Büyük Liderimiz Atamızın bizlere bırakmış olduğu gençliğe hitabenin küçük bir kısmıyla yazımı noktalıyorum.

“Ey Türk istikbalinin evlâdı! İşte, bu ahval ve şerait içinde dahi, vazifen; Türk istiklâl ve cumhuriyetini kurtarmaktır!

Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda, mevcuttur!“ 

                                            Mustafa Kemal Atatürk 

 
Etiketler: Atatürk’ü, hiç, araştırmamış, tanımamışlar, galiba, ki, bu, kadar, kötüleme, bundan, mı,
Yorumlar
Haber Yazılımı