Haber Detayı
23 Ağustos 2021 - Pazartesi 10:01
 
Taliban'da 300 Militan Öldürüldü!
Kabil Havalimanı çevresinde bu sabah çıkan çatışmaya ABD ve Alman askerleri de dahil oldu, Taliban çekilme tarihinin ertelenemeyeceğini duyurdu. Örgütün ele geçiremediği vilayette ise büyük bir direniş var, isyan büyüyor.
DÜNYA Haberi
Taliban'da 300 Militan Öldürüldü!

Dünyanın saniye saniye izlediği Afganistan'ın başkenti Kabil'de bu sabah silah sesleri yükseldi, Taliban'ın ele geçiremediği tek yerde ise yüzlerce militanın öldürüldüğü bildiriliyor.

Taliban'ın 15 Ağustos Pazar günü Kabil'i kontrol etmesiyle başlayan yeni dönemde binlerce Afgan ve yabancı ülkeden kaçmak için havalimanına akın etti, tahliye uçaklarına binebilmek için uzun kuyruklar oluşturuyor.

Kabil'den tahliye edilenlerin sayısı 30 bini geçerken, son bir haftada 20'yi aşkın kişi havalimanı etrafındaki bekleyiş sırasında silahla yaralanarak ya da izdiham sırasında hayatını kaybetti.

Bu sabah ise Kabil Havalimanı'nda uluslararası güçlerin de dahil olduğu bir silahlı çatışma yaşandı. Alman ordusu, Kabil Havalimanı'nın Kuzey Kapısı'ndaki çatışmada Afgan askerleriyle bilinmeyen saldırganların birbirlerine ateş açtığını duyurdu

YABANCI ASKERLER DE ÇATIŞMADA 

Bir Afgan askerinin öldüğü, üçünün yaralandığı çatışmaya ABD ve Alman askerleri de katıldı. Alman ordusunun açıklamasında, yabancı askerlerden yaralanan kimsenin olmadığı kaydedildi.

Taliban'la işbirliği yapılarak havalimanı çevresindeki güvenlik alanının genişletildiğini belirten Biden, "Açık konuşayım, Kabil'den binlerce kişinin tahliye edilmesi zorlu ve acılı olacak. Ne zaman başlarsa başlasın böyle olacaktı. Daha çok uzun bir yolumuz var ve daha birçok yanlış olabilir" dedi.

Tahliyeleri askeri uçaklarla sürdüren ABD, altı ticari havayolu şirketinden de tahliyeler için yardım istedi. ABD'nin en büyük havayolu şirketleri olan United Airlines, American Airlines,Atlas Air, Hawaiian Airlines ve Delta Air dahil olmak üzere şirketlerden 18 uçak talep edildi.

TALİBAN: SON TARİH 31 AĞUSTOS 

Bu uçakların, Afganistan'dan askeri uçaklarla çıkarılıp üçüncü ülkelere götürülen ABD vatandaşları ve ABD vizesi olan Afganları bu ülkelerden alarak ABD'ye taşımaları istendi. ABD ordusunun ticari şirketlerden yardım istediği son uluslararası operasyon, 2003'teki Irak işgali sırasında sivillerin tahliyesi olmuştu. ABD yasaları, sivillerin taşınması için ticari şirketlerden yardım istenmesine izin veriyor.

ABD, çekilmenin tamamen sonlanmasının planlandığı 31 Ağustos tarihinin ertelenmesi ve tahliyelerin bu tarihten sonra da sürmesi konusunda baskı altında. Birçok ülke lideriyle iletişim halinde olduğunu belirten Joe Biden, "Buna gerek kalmayacağını umduğunu" söyledi.Ancak Taliban bu sabah yaptığı açıklamada yabancı güçlerin 31 Ağustos'ta ülkeden tamamen çıkmasını istedi. Reuters haber ajansına konuşan bir Taliban yetkilisi, herhangi bir ertelemeyi kabul etmeyeceklerini vurguladı.

Amerikan Associated Press (AP) haber ajansı, halihazırda Afganistan'dan tahliye edilmeyi bekleyen 10 bin ila 15 bin arasında ABD vatandaşının bulunduğunu bildiriyor.

PUSUYA DÜŞÜRÜLEN 300 MİLİTAN ÖLDÜRÜLDÜ 

Yalnızca dokuz günde Kabil'i ele geçiren ve Afganistan'daki 34 vilayetin 33'ünde kontrolu sağlayan Taliban, bir bölgede direnişle karşılaştı: Pencşir Vadisi. Vadideki vilayetler Pencşir ile Bağlan'da muhalifler Taliban'la savaşıyor.Bağlan vilayetine bağlı üç ilçenin kontrolü Pazar günü Taliban'dan eski yönetime bağlı güçler ve yerel gruplara geçti. Pule Hisar, Deh Salah ve Andarab ilçelerinde ağırlıklı Tacikler olmak üzere yaklaşık 100 bin kişi yaşıyor.

Bağlan'ın Andarab bölgesinde Taliban militanları pusuya düşürüldü. Yerel kaynaklar, çatışmada en az 300 Taliban militanının öldürüldüğünü duyurdu.

 

 

KAYNAK:milliyetcom

Kaynak: Editör: Dila Şimşir
Etiketler: Taliban'da, 300, Militan, Öldürüldü!,
Yorumlar
Haber Yazılımı G-V24BX3FC1B